Nadleśnictwo Zagnańsk i Urząd Gminy w Zagnańsku pod hasłem Bartek nasz wspólny znajomy realizują szereg działań w obszarze turystyki, edukacji i promocji. Leśnicy opracowali projekt zagospodarowania turystycznego bezpośredniej okolicy drzewa, a gmina stara się o środki na budowę Centrum Edukacyjnego Fauny i Flory Gór Świętokrzyskich na terenie po drugiej stronie drogi, przy której rośnie Bartek. Ponieważ liczba turystów, którzy odwiedzają Bartka to tysiące osób rocznie konieczna jest nowa infrastruktura, która pozwoli na bezpieczne dla drzewa zwiedzanie.

Zasady zwiedzania

Dąb Bartek rośnie na skarpie rzeki Bobrzy, przy drodze wojewódzkiej nr 750. Po drugiej stronie drogi, na terenie gminy znajduje się obszerny parking, na którym można zostawić auto.

Zwiedzanie dębu Bartka jest możliwe o każdej porze roku. Jedynie nie można przekraczać drewnianego ogrodzenia, które stanowi ochronę drzewa, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo zwiedzającym. W 2017 roku zostało ono wymienione na nowe, a jego styl nawiązuje do architektury regionu świętokrzyskiego.

Warto zobaczyć

Warto odwiedziny u Bartka zaplanować na wrzesień. Corocznie uczniowie klas pierwszych technikum leśnego w Zagnańsku pasowani są na „borusa”. Nie jest łatwo, ale za to widowiskowo. Wszystko dzieje się w pobliżu legendarnego Bartka. Pasowanie na Borusa to symboliczne wejście w świat leśnictwa, które wraz z „rykowiskiem” towarzyszy obchodom urodzin dębu Bartka – dla odmiany liczonych w tysiącach lat. W piknik ekologiczny organizowany na parkingu w pobliżu drzewa włącza się gmina Zagnańsk, leśnicy, technikum leśne i społeczność Zagnańska.

 

Bartek online

W pobliżu Bartka zostały zamontowane dwie kamery, a w pobliskiej leśniczówce sprzęt informatyczny, który umożliwia przesyłanie strumienia danych. Każdy przez 24 godziny może zobaczyć jak wygląda dąb Bartek, jakie działania prowadzone są w związku z jego ochroną, a także kto go odwiedza.

Obraz Bartka dostępny online jest także atrakcją dla turystów i licznych sympatyków tego drzewa, dla których często ma on wartość sentymentalną.

Jeśli chcesz zobaczyć bliską Ci osobę przebywającą przy dębie Bartku na ekranie swojego komputera lub telefonu przekaż jej informację by stanęła przy drzewie przy tablicy informacyjnej, poproś by spojrzała w stronę kamery zainstalowanej na słupie, zadzwoń do niej lub odbierz od niej telefon i gotowe! Życzymy miłych wrażeń!

Film video Bartek 360 stopni

Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jak Bartek wygląda w innych niż obecna porach roku leśnicy przygotowali film o Bartku. Powstał on w technologii video 360 stopni, można w nim zobaczyć naziemne ujęcia drzewa, a także widok na Bartka i okolicę z lotu ptaka. Nowoczesny sposób przekazu pozwala na to, by sam oglądający był bezpośrednim uczestnikiem interakcji z obrazem poprzez ekran dotykowy urządzenia odtwarzającego lub za pomocą kursora myszki. Film można oglądać w googlach VR (rzeczywistość wirtualna).

Wirtualny spacer

Podczas wirtualnego spaceru można poznać roczny cykl rozwoju drzewa – zobaczymy naziemne panoramy wiosną, latem i jesienią, widok na okolicę z perspektywy lotu ptaka, a wkrótce także dąb Bartek w zimowej scenerii.